Share

EVLERİMİZİ YAZ MEVSİMİNE GÖRE NASIL TASARLARIZ?

EVLERİMİZİ YAZ MEVSİMİNE GÖRE NASIL TASARLARIZ?

Yaz mevsimini ayrı seviyorum ve evimi her yaz bir yaz evine dönüştürmekten çok hoşlanıyorum.

Benim için yaz mevsimi kendini dışarıya atmak demek. Yazlık ev tasarımı tam da bu sebeple iç mekanlardan çok dış mekanların düzenlenmesidir benim için. Yaz mevsimini yazlık evlerinizde geçirmiyor, her zaman yaşadığınız şehirden bu yazımı okuyorsanız, sizin de tasarımını “yaz mevsimine” uygun hale getireceğiniz bir alanınız vardır diye düşünüyorum. Yoksa burada bulunmazdınız.

Ufak Detaylar Bütünü Güzelleştirir

İlk işimiz, bütün yazı orada keyifli bir şekilde geçirmek için dışarıya bir masa ve mekanımızın alacağı sayıda sandalye yerleştirmek. Bir de bank ve birkaç minder koyacak yeriniz varsa ne ala. Alanınızın el verdiği kadar minder koymaya çalışın. Bu minderler canlı renkleri ve tatlı desenleri olan kanvas ya da keten kumaşlarla kaplı olsun. İsterseniz kışlık minderlerinize renkli kumaşlardan yazlık kılıflar da geçirebilirsiniz. Dışarıya koyacağınız masa ve sandalyelerin koyu renkte olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Bu arada dışarıya koyacak bir masanız yoksa bir yerlerden eski kablo makarası ya da fıçı bulabilirseniz birkaç küçük ilave ve boyama işlemi ile bir dış mekan masasına dönüştürebilirsiniz. Hatta hızınızı alamayıp evin içinde birkaç duvarı, pervazı falan da boyayabilirsiniz.

Pervaz demişken, perdeleri de unutmamak gerekiyor. Ağır kadife ya da kışlık perdeleriniz varsa onları da bir süreliğine kaldırıp yerlerine keten ya da pamuklu ince yazlık perdeler asmalısınız. Bunlar da desenli ya da düz ama mutlaka açık, pastel renkli kumaşlardan olmalı.

Yazları yorganlar ve battaniyeler yerine hafif kumaş örtüler gelir, halılar kalkar, kilimler serilir. Bu ufak detaylar, geneli çok daha güzel göstermektedir.

Evet dönelim asıl konumuz olan “dışarıdaki” yaz köşemize…

Küçük ya da büyük olabilecek bu keyif köşemizde yukarıda saydığımız malzemelere ek şunlar da olursa keyfinize diyecek yok;

BAHÇE: Geniş bir alan mı olur, saksıda mı olur, toprakta mı olur, masanın üstündeki bir vazoda mı olur tavandan mı sarkar, duvarı mı sarar artık bilemem ama çiçekler, yeşillikler, sarmaşıklar bu yaz köşesinde kesinlikle olmalı. İçinizi ferahlatacak ve bulunduğunuz ortama pozitif enerji katacakları da kesin.

IŞIKLANDIRMA: Geceleri bahçemizi tatlı bir ışık sarmalı; fenerler, mumlar, gaz lambaları…

Bu arada pencerelere, kapılara sineklik taktırtmayı da unutmayın. Kapı pencere hep açık kalacak bu yaz, çünkü artık bir bahçeniz var. 

SICAKTAN KORUNMA: Yazı çok seviyor olmamız sıcakta kavrulmamızı gerektirmez. Bahçenizde gölge alanlar yaratmalısınız. Tente, şemsiye, stor gibi ürünlerden bir ya da birkaçını kullanabilirsiniz.

Pencere ve balkon girişlerinin havalandırmaya uygun olması ve yapı malzemelerinin kaliteli olması, yaz mevsiminde sıcaktan bunalmamamız için bize avantaj sağlamaktadır. Fakat bu şartlar oluşmuyor ise özel tasarladığınız mekanınızda klima, vantilatör gibi araçları da kullanmaktan kaçınmayın.

KULLANIŞLILIK: Barbekü partileri için tabak, çanak ve bardaklar hazır.  Lakin mutfak bahçeye yakın değilse dışarıya koyabileceğiniz bir mini bar size bu konuda kolaylık sağlayacaktır.

AKSESUAR KULLANIMI: Yaz mevsiminin en keyifli anlarını, tasarımını gerçekleştirdiğiniz dış mekanda yaşayacaksınız. O alana da aynı evimizin içinde olduğu gibi özel tasarım aksesuarlar ile hoş bir hava katabilirsiniz.

Deniz havasını bize yaşatan mavi tonlarını sadece minder, kumaş ve mobilyalarda değil, yaz bahçenizde bulunduracağınız aksesuarlarda da kullanabilirsiniz.

Yaz mevsimini keyif ve huzur ile geçireceğiniz özel tasarım mekanınızda yapılacak veya kullanılacak daha birçok alternatif mevcut. Eğer geniş bir bahçeniz ve küçük çocuklarınız da var ise, bahçenize koyacağınız portatif bir şişme havuzu, trambolin ve kuracağınız ağaç ev çocuklarınızın da özel tasarım mekanınızdan oldukça keyif almalarına olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda dört ayaklı dostlarımızı da unutmayın. Onlar için de bu yazı unutulmaz ve bol keyifli geçirtmek sizin elinizde.

Hepinize bol bol keyif alacağınız, mutlu ve huzurlu bir yaz diliyorum…

Esen Akyar Karoğlu

Share post: